ZAREZERWUJ WIZYTĘ TELEFONICZNIE
75 732 35 05 LUB 604 594 542

Ortodoncja

W naszym gabinecie rozpoczynamy leczenie ortodontyczne możliwie najszybciej. Zasadą jest zapobieganie.

Trainery silikonowe – Orto-Fan

Przy niewielkich stłoczeniach i tendencji do oddychania ustami (główna przyczyna wad zgryzu) stosuje się trainery. Są to silikonowe aparaty zdejmowane, noszone 1 godzinę w dzień i całą noc. Charakteryzują się bardzo dużą wygodą użytkowania. Można na przykład odstawić je na czas nasilonej alergii (okres pylenia traw i drzew) lub przeziębienia, po czym po ustąpieniu objawów do nich wrócić. Dodatkową zaletą terapii z wykorzystaniem technologii ortofan jest fakt iż bardzo szybko przynosi efekty lecznicze.

Aparaty ruchome – zdejmowane

Wczesne leczenie u dzieci z uzębieniem mieszanym to przede wszystkim aparaty ortodontyczne ruchome. Charakteryzują się one płytą z tworzywa sztucznego (jak w protezie) i odpowiednimi mechanizmami wywierającymi działanie leczące. Podczas ich noszenia pacjent musi wykazywać się dużą obowiązkowością ponieważ to właśnie od niej zależy finalny efekt. Głównym warunkiem jest tu zakładanie urządzenia na przynajmniej 20 godzin w ciągu doby. Aparaty te wykonywane są indywidualnie dla każdego pacjenta, można wybrać kolor.

Aparat stały – MX 2000

Jest to aparat cementowany na stałe od wewnętrznej strony zębów (podniebienia). Składa się z płyty akrylowej która posiada wbudowane sprężyny wywierające stały nacisk na zęby. Służy on przede wszystkim do stymulowania ekspansji i rozrostu szczęki we wszystkich kierunkach. Dzięki zastosowaniu specjalnych pierścieni umieszczanych na zębach i sprężyn zamiast śrub, cały proces leczenia odbywa się bez udziału pacjenta a znakomite efekty widoczne są już po krótkim czasie.

Aparat stały – Hyrax

Podobnie jak poprzedni aparat, tak i ten cementowany jest na podniebieniu. Służy w głównej mierze do poszerzania szczęki dzięki zastosowaniu w jego konstrukcji specjalnej śruby. Wymagana jest tu współpraca ze strony pacjenta który dostając specjalny kluczyk co jakiś czas aktywuje aparat przekręcając śrubę. Zwykle przez okres 30 dni dokonywane jest odpowiednie poszerzenie szczęki choć całość konstrukcji noszona musi być około 3-6 miesięcy. Podczas pierwszych dni leczenia może być odczuwalny niewielki ból z czasem całkowicie mijający.

Aparat stały – CD Modeler

Nowoczesny aparat montowany na stałe na podniebieniu. Wykorzystywany jest przy wadach związanych z nadmiernie rozwiniętą żuchwą.

Aparat stały – Metalowy

Jest to najczęściej zakładany aparat. Zamki są małymi prostokątnymi zaczepami, które przykleja się do zębów za pomocą specjalnego kleju ortodontycznego. W środku zamka znajduje się szczelina gdzie wkłada się drut o odpowiednim module sprężystości. Następnie by całość połączyć używa się gumek i to właśnie kombinacja tych wszystkich elementów sprawia, że zęby przesuwają się do ich naturalnych pozycji. Czas leczenia waha się od roku do nawet kilku lat w zależności od wady. Poniżej znajdują się kolory gumek do wyboru.

Aparat stały – Ceramiczny

Zasada działania aparatu jest taka sama jak klasycznego metalowego a jedyną różnicą są kosmetyczne zamki. Kryształ górski z którego są wykonane charakteryzuje się wytrzymałością i dużą przezroczystością dlatego też jeśli mamy w planach ważne wydarzenia jak np. ślub, warto zainwestować w rozwiązanie estetyczne. Jedynymi wyraźnie widocznymi elementami są tu druty które niestety w dalszym ciągu muszą składać się ze stopu metali.

Aparat stały – Samoligaturujący

Dzięki wymyśleniu specjalnych zamków które posiadają w swojej budowie klapkę zlikwidowane zostało tarcie. Drut z minimalnym oporem przesuwa się w szczelinie co przyspiesza znacząco proces leczenia a także zmniejsza dolegliwości bólowe. Ponadto do funkcjonowania tego rozwiązania nie potrzebne są gumki co zwiększa estetykę, komfort użytkowania i higienę. Do wyboru są zarówno zamki metalowe jak i ceramiczne z kryształu górskiego. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się u osób dorosłych.

System Damon

System Damona jest czymś więcej niż tylko leczeniem zamkami Samoligaturującymi. Jest to połączenie zamków, rurek policzkowych, zaawansowanych technologicznie łuków, lekkich sił oraz minimalnie inwazyjnych procedur leczenia. Jest to pewnego rodzaju filozofia leczenia. W badaniach przeprowadzonych wśród osób leczonych różnymi systemami okazało się, że pacjenci leczeni systemem Damon wykazywali większe zadowolenie z leczenia, trwało ono krócej, wymagało mniej wizyt.


Wszystkie widoczne powyżej kolory gumek są dostępne u nas w gabinecie.