ZAREZERWUJ WIZYTĘ TELEFONICZNIE
75 732 35 05 LUB 604 594 542

Stomatologia dziecięca

Wizyta adaptacyjna

By przygotować dziecko do właściwej wizyty w gabinecie, zalecana jest przynajmniej jedna sesja adaptacyjna. Może się ona odbyć w połączeniu z badaniem lub innymi prostymi zabiegami stomatologicznymi. Dzięki temu młody człowiek nauczy się współpracować z lekarzem, co w przyszłości zaowocuje wspólnym zrozumieniem i bezstresowymi wizytami u dentysty. Najgorsze co można zrobić to przyprowadzić dziecko dopiero w momencie wystąpienia bólu. Wtedy brak współpracy, stres i różne dolegliwości mogą uniemożliwić podjęcie właściwego leczenia.

Fluoryzacja

Zabieg polegający na naniesieniu na zęby specjalnej powłoki z lakieru bądź żelu o dużej zawartości fluoru. Zbawienne działanie tego pierwiastka objawia się w postaci zwiększenia odporności zębów które narażone są na niekorzystne czynniki jak cukier, bakterie i kwasy. Procedura może być wykonywana zarówno na zębach stałych jak i mlecznych a wiek pacjenta wpływa jedynie na częstotliwość z jaką powinna być powtarzana. W przypadku dzieci fluoryzacje zaleca się wykonywać co trzy miesiące a ryzyko próchnicy zostanie zmniejszone nawet o 40%.

Lakowanie

By zabezpieczyć zagłębienia i szczeliny na powierzchniach żujących świeżo wyrżniętych zębów nakłada się na nie lak szczelinowy. Preparat ten oprócz blokowania w sposób mechaniczny anatomicznych przestrzeni w jakich mogą nagromadzać się bakterie, powoduje powolne i długotrwałe uwalnianie fluoru. Dzięki temu miejsca które szczególnie w młodych zębach podatne są na próchnice zostają chronione na dwa sposoby.

Leczenie odwapnień

Niewielkie zmiany na szkliwie objawiające się w postaci białych plam, mogą świadczyć o bardzo wczesnym procesie próchnicowym. Jeśli uda się uchwycić je na tym etapie, do leczenia nie będzie potrzebna interwencja mechaniczna polegająca na usuwaniu tkanek zęba (borowanie). Dzięki użyciu specjalnej żywicy o bardzo wysokim współczynniku płynności owe odwapnienia mogą zostać niemal natychmiastowo wyleczone. Cały proces jest bezbolesny a leczniczy efekt widoczny gołym okiem.

Impregnacja

Próchnica umiejscowiona w zębach mlecznych niekiedy nie może być leczona tradycyjnymi metodami. Zęby przednie – siekacze i kły, a czasem również boczne które objęte znacznymi zmianami, wymagają podjęcia odpowiednich działań by nie doszło do ich przedwczesnej utraty. Impregnacja lub lapisowanie to metoda wolna od mechanicznego opracowywania zębów (przy pomocy wierteł) i choć nie jest idealna to bardzo często zdaje egzamin, umożliwiając zachowanie zniszczonych „mleczaków”.

Leczenie próchnicy

Młode uzębienie (zęby mleczne lub świeżo wyrżnięte zęby stałe) bardzo podatne są na próchnicę. Wynika to z faktu słabszej niż u dorosłych mineralizacji twardych tkanek jak również diety bogatszej w cukry. To wszystko w połączeniu ze słabą higieną i bliskim sąsiedztwem nerwów, sprawia iż proces chorobowy przebiega bardzo szybko dając w niedługim czasie objawy bólowe. Dlatego regularne kontrole i sumienne podejście do mycia/leczenia zębów jest w tym okresie wyjątkowo ważne.